بافت تاریخی و معماری دزفول
بافت تاریخی و معماری دزفول مجموعه ای ارزشمند از هویت فرهنگی و تاریخی ایران

مرتبه
تاریخ : یکشنبه 13 مهر 1393
نقطه در دایره نمود و نبود              بل که آن نقطه دایره بنمود
نقطه در دور دایره باشد                 نزد آن کس که دایره پیمود
اول و آخرش به هم پیوست            نقطه چون ختم دایره پیمود
دایره چون تمام شد پرگار              سروپا را به هم نهاد و آسود
بی وجودیم بی وجود همه              بی وجودیم ما و تو موجود
همه عالم خیال او گفتم                 باز دیدم خیال او، او بود


برخی اعتقاد دارند که نقش اصلی کلیه ترکیبات آجری دزفول چلیپا ست. در نمای مقبره ی حاج سید حسین ظهیرالاسلام به کرات نقش چلیپا تکرار شده است. که بی تردید این هندسه در ماورای ظاهرش باطنی نهفته دارد. هندسه به مثابۀ بیان «شخصیت» اعداد به انسان سنتی این اجازه را می دهد که فرآیندهای طبیعی را بیشتر بررسی کند.
عدد 1 نقطه را به وجود می آورد، 2 خط و 3 مثلث را. این مفاهیم فورم، جنبه ی استاتیک هندسه ، ذهن متفکر را از محسوس به معقول ، از ظاهر به باطن یک فورم، می رساند. آگاهی مبسوط انسان سنتی را به « اطلبوا العلم ولو بالصین» می رساند تا از دنیای «طبیعت در حال کار» در فورم ظاهری اش نسخه برداری نکند.مثلث، مربع و دایره صرفاَ چند شکل نیستند، آنها اساساَ واقعیتی را در خود دارند که درک آن به وسیله ی تاویل انسان را به دنیای تشابه ها و تمثیل ها و در نهایت به حقیقت می رساند.
در تفسیر چلیپا چنین آمده است؛ نخستین عدد مدور؛ 5 ، ازچلیپا و مرکز به وجود می آید. در هندسه، چلیپا ، دایره یا کره را بوجود می آورد که کامل ترین شکل است و نماد روشنایی و تحرک مطلق روح است. گفته شده آسمان ها حرکتی چرخشی دارند چون چنین فورمی نه آغاز دارد و نه پایان و از تمام جهات نسبت به مرکز متقارن است. در ادراک و وجود انسان که در دنیای اصغر، زندگی را به صورت یک کره آغاز می کند ، دنیای تصویری را از طریق کره های چشمش درک می کند و با مرگش دایره ای را کامل می کند ، دایره بسیار پراهمیت است.

عکس: آرامگاه حاج سیّد حسین ظهیرالاسلام، دزفول، ترکیب آجر و کاشی، مریم سخاوت، 1393
گردآوری : مریم سخاوت
طبقه بندی: عناصر نمادین در معماری سنتی دزفول، 
برچسب ها: چلیپا، آجرکاری های دزفول، ترکیب آجر و کاشی، مقبره حاج سید حسین ظهیرالاسلام، معماری دزفول، بافت قدیم دزفول، دزفول،
ارسال توسط مریم سخاوت
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
از نظر شما وبلاگ بیشتر به کدام یک از موضوعات زیر بپردازد؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic