بافت تاریخی و معماری دزفول
بافت تاریخی و معماری دزفول مجموعه ای ارزشمند از هویت فرهنگی و تاریخی ایران

دبیر انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول گفت: اولین برنامه عمومی گردش و آشنایی با بافت تاریخی دزفول برگزار شد.

محمد آذرکیش در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) _ منطقه خوزستان ـ اظهار کرد: بافت قدیم و تاریخی دزفول یکی از ارزشمندترین بافت‌های تاریخی کشور است که قرن‌ها هویت معماری اصیل ایرانی را در خود جای داده است. وجود ده‌ها اثر ثبت ملی شامل ساباط ها، خانه‌ها، حمام‌ها، مساجد و گذرهای تاریخی فرصت بسیار مناسبی را برای گذران لحظاتی به یاد ماندنی در فضایی تاریخی فراهم می‌آورد.
وی ادامه داد: انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول در اقدامی ابتکاری و به منظور آشنایی شهروندان و گردشگران با ظرفیت‌های گردشگری و هویت تاریخی و معماری شهر دزفول اولین برنامه عمومی گردش در بافت تاریخی دزفول را به صورت رایگان برگزار كرد که با استقبال خوب شهروندان، علاقمندان و گردشگرانی از سایر شهرهای استان مواجه شد.

او بیان کرد: در اولین برنامه بافت‌گردی عمومی از گذرها و ساباط‌های محله‌های لوریان، مقدمیان و کرناسیون و همچنین موزه مردم‌شناسی بازدید به عمل آمد. با وجود این که استان خوزستان در فصول گرم سال کمتر قابلیت پذیرش گردشگر را داراست اما بافت تاریخی دزفول با توجه به گذرهای باریک و دیوارهای بلند خانه‌ها و مصالح آجری همخوان با شرایط بومی منطقه دمای نسبتا مناسب‌تری دارد.آذرکیش توضیح داد: بافت قدیم دزفول این ظرفیت را دارد که نظیر بافت‌های تاریخی شهرهایی نظیر اصفهان، یزد، کاشان و سایر شهرهای اصیل ایرانی مقصد گردشگرانی از سراسر کشور باشد. همچنین با توجه به گسترش شهر دزفول از 240 هکتار به بیش از 4400 هکتار شهروندانی که در بافت قدیم و تاریخی شهر زندگی نمی‌کنند می‌توانند با گردش در این بافت تاریخی با هویت اصیل شهر و معماری دزفول آشنا شوند.

او خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر در راستای حفظ هویت تاریخی شهر دزفول تلاش‌های بسیاری برای مرمت بناهای ارزشمند بافت قدیم توسط سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول و میراث فرهنگی استان خوزستان صورت گرفته است که برگزاری برنامه‌های معرفی و شناساندن فرصت‌های گردشگری به عموم مردم پشتوانه بسیار خوبی برای ادامه این روند سازنده می‌تواند باشد.

دبیر انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول گفت: به دلیل استقبال کم نظیر از این برنامه این انجمن در نظر دارد در آینده برنامه‌های مشابهی جهت آشنایی سایر شهروندان با بافت تاریخی دزفول برگزار كند.
منبع :
http://khouzestan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=40315طبقه بندی: بافت تاریخی دزفول در رسانه ها، 
برچسب ها: گردشگری دزفول، بافت گردی، بافت قدیم دزفول، دزفول، بافت تاریخی دزفول، شهر دزفول، موزه آجری ایران،
ارسال توسط محمد آذرکیش
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
از نظر شما وبلاگ بیشتر به کدام یک از موضوعات زیر بپردازد؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات